Ant galvos turime apie 100 000 plaukų. Kiekvienas plaukas susideda iš trijų sluoksnių: kutikulė (išorinis sluoksnis) saugo du vidinius plauko sluoksnius. Blizgesys yra sveikų plaukų rodiklis, kadangi sveikos ir stiprios kutikulės skaidulos ir atspindi šviesą. Kai kutikulės dalelės yra horizontalioje padėtyje, jos šiek tiek viena kitą dengia.
Tai apsaugo vidinius plauko sluoksnius nuo karščio, ultravioletinių spindulių, chloro ir visų kitų pavojingų veiksnių, galimų gyvenant mūsų aplinkoje.
Tačiau, kai plaukas yra pažeistas, katilulės skaidulos gali išretėti. Sausas paviršius neapsaugo vidinių sluoksnių, todėl plaukai gali lūžti ar atrodyti „pavargę“.
Blizgesys gali priklausyti ir nuo plaukų tipo. Plaukai atrodo blizgesni dėl sebumo – natūralių plaukų riebalų, kurie geriau padengia lygius plaukus.
Priklausomai nuo žmogaus plaukų amžiaus arba jų augimo greičio, kiekvieno plauko kamienas gali būti kelių metų senumo. Užtai plaukų galiukai patiria viską: vasaros karščius, druskingą vandenį, žiemos speigus.
Tinkama plaukų priežiūra lemia, ar sveikai plaukai atrodo.
Plaukų priežiūra
Siekiant išlaikyti plaukus stiprius, labai svarbu atkreipti dėmesį į plaukų tipą, tavo gyvenimo būdą ir net šukuoseną.
Plaukų tipai. Žmonės su sausais, garbanotais plaukais turi kitaip prižiūrėti plaukus, nei tie, kurių plaukai yra tiesūs ir ploni. Tačiau su visų tipų plaukais reikia elgtis itin švelniai, ypač, kai jie šlapi.
Nuo drėgmės plaukas gali išsitempti, tada jis greičiau lūžta. Štai kodėl karšto oro plaukų džiovintuvo „vėjelis“ gali labai pažeisti plaukus.
Kai kurie paaugliai labai išgyvena, kad jų plaukai greitai „susiriebaluoja“. Taip yra todėl, kad plaukų folikuluose yra riebalinių liaukų, drėkinančių plaukus bei odą.
Paauglystėje riebalų liaukų veikla suaktyvėja ir gamina daugiau riebalų nei iš tiesų reikia. Kaip ir spuogai, riebaluoti plaukai yra laikinos lytinio brendimo bėdos.
Daugelis paauglių riebalų problemą sprendžia trinkdami galvą kartą per dieną – arba kelis, jei riebalinės liaukos yra aktyvesnės. Jei tik nebus pažeisti šlapi plaukai, dažnas plovimas neturėtų pakenkti. Jei tave kamuoja spuogai, patartina aplink veidą esančius plaukus šukuoti atgal ir neleisti plaukų riebalams užkimšti tavo porų.
Jei dažnai plauni galvą, užuot naudojęs riebaluotiems plaukams skirtą šampūną, rinkis švelnų. Kai kuriems žmonėms, ypač turintiems plonus, trapius arba „mišrius“ plaukus, šampūnas riebaluotiems plaukams gali būti per šiurkštus.
Jei tavo plaukai sausi, patartina juos plauti rečiau. Kai kurie žmonės galvą plauna tik kartą per savaitę – ir to pakanka. Daugelio garbanių plaukai taip pat sausi. Garbanoti ir sausi plaukai dažniausiai yra trapesni už tiesius, todėl reikia ypač atsargiai naudoti plaukų priežiūros priemones. Visad padės sausiems plaukams skirtas šampūnas ir kondicionierius.
Gyvenimo būdas. Sportuoji arba praleidi daug laiko paplūdimyje? Tai gali pakenkti tavo plaukus. Pavyzdžiui, jei esi atletas/-ė riebaluotus plaukais, turėtum trinkti kaskart, suprakaitavęs/-usi per treniruotes ar varžybas.
Tačiau jei esi plaukikas/-ė ar gelbėtojas/-a, saulė, sūrus vanduo ar chloras baseinuose nualina tavo plaukus, nepriklausomai nuo to, kokio jie tipo. Jei dažnai būni saulėje, vėjuje, turėtum naudoti sausiems plaukams skirtą šampūną ir kondicionierių. Būnant atvirame ore, plaukus apsaugoti padės kepuraitė.
Šukuosena. Kaitinantys šukuosenos formavimo įtaisai, tokie kaip žnyplės plaukams tiesinti ar garbanoti, gali išdžiovinti net riebaluotus plaukus. Įdėmiai perskaityk naudojimosi nurodymus ir nenaudok panašių prietaisų neišdžiovinęs/-usi plaukų arba aukščiausiu pajėgumo režimu.
Plaukai po tokių procedūrų privalo pailsėti. Nedaryk tokių sudėtingų šukuosenų dažnai.
Plaukų dažymas taip pat gali pažeisti plaukus, jei jis nebus tinkamai atliekamas. Jei nuspręsi pasinaudoti chemine procedūra, norėdamas/-a nusidažyti, išsitiesinti ar subanguoti plaukus, geriausia pasitikėti profesionalais. Apmokyti naudoti cheminius preparatus stilistai galės įvertinti tavo plaukų tipą ir nuspręsti, kurios cheminės medžiagos tau tiks labiausiai.
Štai keletas dalykų, kuriuos privalu žinoti, taikant cheminį plaukų apdorojimą:
Cheminis plaukų tiesinimas. Cheminio plaukų tiesinimo veikimo principas yra paprastas – pažeidžiama cheminė garbanotų plaukų struktūra. Medžiagos, kurių sudėtyje yra šarmų, gali sudirginti odą ir pažeisti plaukus.
Nepaisant to, kad nešarminiai preparatai mažiau erzina odą, abi plaukų tiesinimo procedūros gali sukelti bėdų, jei jomis nebus tinkamai naudojamasi. Plaukų kedenimas, šukavimas prieš tiesinimo procedūrą gali padidinti pažeidimo riziką. Jeigu tavo galvos oda labai jautri – cheminio plaukų tiesinimo nepatariama naudoti.
Jei nuspręsi ir vėliau tiesinti plaukus, iki kito tiesinimo seanso reikės luktelti bent 6 savaites. Net ir tinkamai atliekamos procedūros, per tam tikrą laiko tarpą gali pakenkti tavo plaukams: jie taps silpni, lūš.
Dažymas. Yra dvi plaukų dažų rūšys: ilgalaikiai (spalva išlieka iki plaukai atauga) ir pusiau ilgalaikiai (po tam tikro laiko spalva nusiplauna). Kai kurie pusiau permanentiniai dažai, pavyzdžiui, „chna“, yra pakankamai nepavojingi, galima naudoti ir namuose.
Tačiau būtina atkreipti dėmesį į tai, jog kai kurie žmonės yra alergiški šiems dažams. Galimi bėrimai, alerginės reakcijos, odos paraudimas, šerpetojimas.
Ilgalaikis plaukų dažymas gali sukelti kur kas rimtesnes pasekmes: plaukų slinkimas, odos deginimas, paraudimas ar alergija. Paprašyk stilisto nudažyti tik mažą plaukų sruogą, dėl viso pikto, kad įsitikintum, jog dažai tau nekenkia.
Niekuomet nenaudok plaukų dažų blakstienoms ir antakiams dažyti.
Įprastinis kirpimas yra vienas geriausių būdų išlaikyti plaukus sveikus. Po kirpimo plaukai atauga sveikesni ir rečiau lūžta.
Problemos
Žemiau pateikiame keletą dažniausiai pasitaikančių plaukų ir galvos odos problemų bei patarimus joms spręsti.
Pleiskanos
Pleiskanos arba negyvos odos atplaišos gali būti pastebimi žmogaus plaukuose ar ant drabužių. Niekas iš tikrųjų nežino pleiskanų atsiradimo priežasties, nors neseniai atliktų tyrinėjimų rezultatai rodo, jog pleiskanos atsiranda nuo tam tikro odos grybelio tipo.
Pleiskanos nėra užkrečiamos ar pavojingos. Parduotuvėse parduodamas šampūnas, kurio sudėtyje yra salicilo rūgšties, cinko, anglies dervos ar seleno sulfido, gali sumažinti pleiskanų kiekį.
Naudodami šampūną, trinkite plaukus mažiausiai 5 minutes, pirštais įtrinant galvos odą. Šampūną nuplaukite vandeniu. Jei pleiskanų nepamažėja, kreipkitės į gydytoją, kuris paskirs specialų šampūną, losjoną ar kitą skystį, kuriuo reikės įtrinti galvos odą.
Plaukų lūžimas
Plaukas lūžta tuomet, kai vienoje vietoje jis labai suplonėja. Kartais plaukas lūžta prie pat šaknų, todėl kai kurių žmonių plaukai niekada neužauga ilgi. Kai lūžta plauko galiukas, įtrūkimas gali „skilti“ plauku aukštyn.
Pagrindinė plaukų lūžimo priežastis – netinkamas cheminių preparatų plaukams naudojimas ir netinkama plaukų priežiūra: per dažnas šukavimas arba netinkamas šukavimas (pavyzdžiui, smulkiomis šukomis šukuojami labai tankūs, garbanoti plaukai).
Plaukų priauginimas ar dirbtinės sruogos irgi kenkia plaukams. Jei per ilgai paliksi sruogas plaukuose ar mėginsi dirbtinus plaukus pašalinti be profesionalo pagalbos, gali pažeisti plaukus, galvos odą ir paskatinti plaukų slinkimą.
Kartais suskilę, sausi, trapūs plaukai yra ligos simptomai, tokios kaip hipotiroidizmas ar mitybos sutrikimas. Jei tavo plaukai silpni ir nesveiki, net jei juos labai prižiūri, kreipkis į gydytoją.
_________________ bek, nesustok, kuo toliau...
bek, neatsigresk, net nemegink...
istrink viska....
nes dabar viskas kitaip...
|